Tomaatteja, kananmunaa, pekonia. Salaatti huutaa aamiaista tai brunssia, eikös? Caesar-kastikkeen tyyppisellä soosilla maustetun tomaatti-kananmunasalaatin resepti on julkaistu viimeisimmässä Saveurs-lehdessä. Lisäsimme reseptiin rapeaksi paistettua pekonia ja nautiskelimme sen taannoin myöhäisellä viikonloppuaamiaisella, kun omat tomaatinrungot vielä notkuivat kypsiä hedelmiä.
Kirsikkatomaatti-kananmunasalaatti
6 munaa
1 keltuainen
50 g pekonia
500 g kirsikkatomaatteja
4 valkosipulinkynttä
3 anjovisfileetä
1 dl rypsiöljyä
1 tl dijon-sinappia
1/2 sitruunan mehu
1 rkl Worcestershire-kastiketta
1 tl valkoviinietikkaa
suolaa, pippuria
Hienonna valkosipulinkynnet ja leikkaa tomaatit lohkoiksi. Sekoita puolet valkosipulista ja hyppysellinen suolaa tomaatteihin ja nosta jääkaappiin maustumaan.
Keitä kananmunat koviksi (10 min). Kaada päälle kylmää vettä ja anna jäähtyä. Leikkaa pekoni viipaleiksi ja paista rapeaksi. Nosta talouspaperin päälle valumaan.
Hienonna anjovikset. Kuori yksi kananmuna ja ota siitä keltuainen. Laita se kulhoon tuoreen keltuaisen, anjoviksen, sinapin, sitruunamehun, Worcestershiren, etikan ja mausteiden kanssa. Sekoita hyvin sähkövatkaimella ja tee emulsio valuttamalla vähitellen öljy joukkoon koko ajan sekoittaen. Hienonna jäljellejäänyt valkuainen ja sekoita kastikkeeseen.
Kuori loput kananmunat ja leikkaa lohkoiksi. Nosta marinoidut tomaatit tarjoiluastiaan kananmunalohkojen kanssa. Kaada päälle kastike ja ripottele pinnalle rapea pekoni. Nauti aamiaiseksi hyvän leivän kanssa.
njam…
Niinpä!
Maistuis mullekin. 😛
Olisin tehnyt isomman satsin ja kutsunut syömään jos olisin tiennyt 😉
Maistuis kyllä mullekin 😀
Kylläpä nyt ois syöjiä 😀
Niin maistuisi. Pekonilisäys ei tätä ainakaan huonontanut. Hyvää viikonloppua Kivistöön!
Kiitos samoin Jonna! Ja tuollaiselta kananmuna-aamiaisten kuningattarelta kehut merkitsevät paljon.
Niin ja pekonihan ei ole koskaan väärin…
Nyt notkahti polvet. Maistuisi!
Vieläkö löytyy omia tomskuja tähän? Vaikka kyllähän kaupastakin vielä aika herkullisia saa!
Löytyy! Kasvihuone on vielä pullollaan kypsiä tomaatteja. Pitää syödä nopeasti; ensi viikolla iskee kylmyys!
Joo, ihan hullua, yöpakkasia! Taas alkoi kukkien edestakaisin roudaaminen.
ihan parhaat raaka-aineet tässä. Vielä ehtis tehdä ihanilla tomaateilla, ennekuin tyystin valjuuntuvat…
Just niin! Talvella on sit toisenlaiset aamiaiset.
Maistuisi meilläkin. Sain juuri Saveurs lehden tuliaiseksi, nyt vaan pitäisi enää opetella ranskaa :).
Googlekääntäjä käyttöön! 🙂
Pitääpä ottaa brunssihetki tähän iltapäivään 😉
oooh, dekadentti iltapäiväbrunssi 😉
Onpas herkullisen näköistä! Tätä voisi tehdä ensi viikonloppuna kun tulee vieraita – ja kun omaa pekonia on taas tulossa. Nam!
Joo, se oma peksu kyllä kruunaa koko komeuden! Kade.
Tästä lähtien minä syön aamiaiseksikin vaan enää pelkkää salaattia….
Terveellistä, niin terveellistä!
Kiitos vinkistä! Omalta pihalta saisi vielä näitä kauden tuotteita, kananmunaa ja kirsikkatomaatteja. Kohta iskee halla.
Oh, niin, teillä on omat kananmunatkin! Mä olen jotenkin auttamattoman kiehtoutunut niistä teidän kaakattajista.
🙂 Nyt hamstraan kananmunia talven varalle omiin kaappeihin, mutta tervetuloa ensi keväänä poimimaan vastamunittuja herkkuja!
ooh, mikä kutsu! 🙂
Mmmm. bacon…. Kuulostaa ihanalta! Voisin kyllä syödä lounaaksikin.
Joo, niin minäkin! esimerkiksi juuri nyt..